Image default
EkonomiManşet

Bakan Şimşek: Yıllıklandırılmış milli gelir 1 trilyon 158 milyar dolara ulaştı

Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,7 büyüme kaydetti. Böylece Türkiye ekonomisi üst üste 15 çeyrek büyümüş oldu. Büyüme rakamlarını değerlendiren Bakan Şimşek, “Yıllıklandırılmış milli gelir 1 trilyon 158 milyar dolara ulaştı. Uyguladığımız politikalarla ekonomimiz daha dengeli ve sürdürülebilir büyümeye doğru ilerliyor.” dedi.

Bakan Şimşek: Yıllıklandırılmış milli gelir 1 trilyon 158 milyar dolara ulaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart dönemi) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, GSYH 2024 yılı birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,7 arttı.

BAKAN ŞİMŞEK: EKONOMİ DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR BÜYÜMEYE DOĞRU İLERLİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Uyguladıkları rasyonel, öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarla ekonominin daha dengeli ve sürdürülebilir bir büyümeye doğru ilerlediğini vurgulayan Şimşek, “İç talebin büyümeye verdiği katkı 4,1 puan iken, net dış talebin katkısı 5 çeyrek sonra pozitife dönerek 1,6 puan oldu. Aynı dönemde yatırımlar yüzde 10,3 artarken, makine ve teçhizat yatırımları aralıksız büyümesini on sekizinci çeyreğe taşıdı. Mal ve hizmet ihracatı yüzde 4 büyüdü.” dedi.

Sanayi katma değerinin yüzde 4,9 arttığının altını çizen Şimşek, yüksek teknolojili üretimin bu dönemde yıllık yüzde 21 büyüme kaydetmesinin katma değer artışı için cesaret verici olduğunu ifade etti.

“DENGELİ BİR BÜYÜME ÖNGÖRÜYORUZ”

Şimşek, “İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 46 bin kişi ilave istihdam sağlandı. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı son 44 çeyreğin en düşük seviyesi olan yüzde 8,7’ye geriledi. Yılın ikinci çeyreğine ilişkin göstergeler ekonomideki dengelenmenin devam ettiğine işaret ediyor. 2024 yılı genelinde net dış talebin pozitif katkı verdiği dengeli bir büyüme öngörüyoruz.” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN REFAHINI KALICI OLARAK ARTIRACAĞIZ”

Program sayesinde dengelenen büyüme kompozisyonunun düşen cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dış kaynak girişinin dezenflasyona önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Şimşek, “Fiyat istikrarına doğru yol aldığımız bu süreçte yapısal reformlara hız vererek katma değerli üretimi ve verimlilik artışını desteklemeye devam edecek, vatandaşlarımızın refahını kalıcı olarak artıracağız.” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: TRT Haber

Related posts

Galatasaray – Fenerbahçe derbisinin tarihi

admin

Afganistan’a yardım malzemesi taşıyacak ‘İyilik Treni’nin 20’incisi Ankara’dan hareket etti

admin

İsveç’ten Türkiye açıklaması: Mükemmel ilişkilerimiz var

admin